Kontakt
iPhone - Dane - Gry i Programy - Filmy - SIM Lock/Firmware/Baseband - Linkownia
 

Idźmy dalej. Kolejne technikalia.

Odblokowanie / Aktywacja iPhona. Zacznijmy od tego, że iPhone jest sprzedawany w nieco innej formie niż znamy to z naszego rynku telefonów komórkowych. Nasze komórki kupujemy w punktach operatorów komórkowych, gdzie przy zakupie komórki i podpisaniu umowy (abonament) - telefon (a raczej karta SIM która znajduje sie w telefonie) jest aktywowany czyli uruchamiany w danej sieci komórkowej. Pierwsze iPhony sprzedawane były w salonach Apple (czyli producenta iPhona) wraz z kartą SIM operatora (w USA jest nim AT&T) i dlatego zaraz po zakupie telefon był zablokowany - wymagał zarejestrowania / odblokowania (czyli takiego "zawarcia umowy z operatorem komórkowym". W przypadku AT&T odblokowanie (aktywacja) wymagało podłączenia iPhona do komputera, uruchomienia programu iTunes. Obecnie, iPhone'y sprzedawane są przez dwie polskie sieci komórkowe - Orange i ERA i aktywacja telefonu wymaga również zainstalowania na komputerze aplikacji iTunes i chwilowego podłączenia iphone'a do komputera. Aby skorzystać z iPhona w innej - niż przewidział producent - sieci komórkowej, zamiast opisanej wyżej procedury, aktywowanie (odblokowanie) iPhona wymagało i nadal wymaga zrobienia / przeprowadzenia tzw. "jailbreake".

Jailbreak polega na zdobyciu dostępu do systemu plików iPhone, umożliwiając uruchamianie nieautoryzowanych przez Apple aplikacji, dogrywanie/podmienianie plików oraz aktywację omijającą iTunes. Uwaga - przeprowadzenie jailbreak jak i samej aktywacji nie zdejmują sim-locka. Sposób przeprowadzenia jailbreake i odblokowania telefonu uzależniony jest od wersji posiadanego firmware'u. Na tej stronie nie znajdziesz opisów jak to zrobić, ponieważ się na tym nie znam i nie będę się tu wymądrzał. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dziale "linkownia".

Wspomniałem o nieautoryzowanych aplikacjach. Aby móc skorzystać z pisanych przez społeczność internetową programów na iPhona wymagane jest zainstalowanie aplikacji Installer (a wcześniej dokonanie jailbreake). Installer po uruchomieniu w iPhonie łączy się z siecią internet i umożliwia instalowanie wskazanych przez użytkownika programów.

Kolejnym pojęciem związanym z hackowaniem iPhona jest virginizacja, czyli przywracanie oprogramowania telefonu do stanu wyjściowego (z momentu kupna). Operacja ta jest wykonywana przez specjalną aplikację uruchamianą ze wspomnianego wcześniej Installera. Warto tu wspomnieć, że wszelkie wspomniane operacje nie są proste do wykonania i wymagają szeregi czynności wykonanych w ściśle określony sposób. Często pojawiające się problemy, pomyłki mogą uszkodzić oprogramowanie wewnętrzne i zrobić z iPhona bezużyteczną kupkę plastiku.

 

Strona 1 / Strona 3

 


 

 

jailbreak

aktywowanie

odblokowanie

Aktywacja

iPhone

 
Zobacz również... stronę poświęconą iPad